Elementy wykończeniowe płytek ceramicznych – Listwy, obrazki i cokoły. - Twojelazienki.pl

Zapytaj eksperta: 512 562 705, 660 981 634

 
 

Elementy wykończeniowe płytek ceramicznych – Listwy, obrazki i cokoły.


Ocena: 4.7/5 (7 głosów)

Nie mniej ważne od odpowiedniego dobrania, zaprojektowania i wykonania powierzchni pokrytych płytkami ceramicznymi jest ich wykończenie, ozdobienie i urozmaicenie. Nawet najpiękniejsza glazura położona, jako jednolita tafla może wiele stracić ze swojej urody, jeśli nie zostanie odpowiednio wykończona lub urozmaicona elementem, który podkreśli i podniesie jej urodę. W sprzedaży znajdziemy wiele elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Część z nich proponowana jest przez producentów w gotowych zestawach, które często oglądać możemy w sklepowych ekspozycjach i wzornikach prezentowanych w formie sporych rozmiarów tablic. Z tej oferty skorzystać mogą klienci poszukujący gotowych rozwiązań – ma to oczywistą zaletę, bowiem efekt końcowy możemy zobaczyć jeszcze przed wykonaniem inwestycji w naszym domu. Bogata jest także oferta detali wykończeniowych, które oferowane są oddzielnie i mogą być dowolnie przez nas komponowane. Projekt możemy wykonać sami – warto jednak pamiętać, że czasem warto skorzystać z porady bądź usługi doświadczonego projektanta. Wymiana płytek bywa, bowiem i trudna i kosztowna.

 

Najczęściej stosowanym elementem wykończeniowym są listwy dekoracyjne produkowane w wielu wymiarach. Możemy wykorzystywać je jako „odcięcia” pomiędzy płaszczyznami wykonanymi z różnych płytek lub jako rodzaj szlaczka dekorującego i urozmaicającego powierzchnię. Możemy taką listwą oddzielić części pomieszczenia pod względem funkcjonalnym – np. kuchnię od jadalni lub część kąpielową łazienki od sanitariatu. Listwa może zamykać płaszczyznę wykonaną z glazury od góry i stanowić jej wykończenie. Często stanowi też wykończenie wykonanych z ceramiki półek łazienkowych lub kuchennych.

 

Ciekawymi elementami dekoracyjnymi są płytki malowane, jako unikaty lub pojedyncze kafelki z ornamentem lub wzorem – zwykle bogatym i przyciągającym uwagę. Bywają one zdobione wypukłymi wzorami przypominającymi płaskorzeźbę. Takie pojedyncze płytki ceramiczne wkomponowane w powierzchnie glazury lub terakoty mogą być jej wielką ozdobą. Zwykle używane są z umiarem jako pojedyncze akcenty dekoracyjne powtarzające się w kilku miejscach. Często podkreślają specyfikę miejsca, w którym zostały zastosowane – kuchni lub łazienki.

 

Fragmenty mozaiki dobrze dobrane do kolorystyki płytek są również często używanym elementem dekoracyjnym, a ich stosowanie podlega podobnym zasadom jak opisanych już listew i dekoracyjnych kafelków. Bywają one skomponowane z innymi materiałami dekoracyjnymi – np. kostkami szklanymi.

 

Równie ważnym wykończeniem jest cokół wykończeniowy powierzchni ceramicznych podłóg. Ma on nie tylko znaczenie estetyczne, ale i praktyczne. Ponieważ czystość podłóg z terakoty lub gresu utrzymywana jest najczęściej poprzez zmywanie na mokro przy użyciu różnego rodzaju MOP-ów, łatwo jest o zabrudzenie ściany w miejscu, w którym łączy się ona z podłogą. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu paski wycięte z płytek użytych do wykonania podłogi, ale często możemy zakupić gotowe płytki specjalnie do tego przeznaczone.

Komentarze użytkowników


[1] 2 > Zobacz wszystkie

11 11 11 4.0/5 pisze:

rere

Odpowiedz

4.0/5 pisze:

Jest OK

Odpowiedz

4.0/5 pisze:

Tak, test

4.0/5 pisze:

Odpowiedź do wpisu

Odpowiedz

[1] 2 > Zobacz wszystkie

Podziel się

 

"Twojelazienki.pl" korzysta z plików cookies. Jeżli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce prywatności zapoznaj się z naszym regulaminem.

Zapoznałem się z polityką cookies.