Idealne podłoże pod płytki? - Twojelazienki.pl

Zapytaj eksperta: 512 562 705, 660 981 634

 
 

Idealne podłoże pod płytki?


Ocena: 5/5 (4 głosów)

Chcąc samemu położyć płytki trzeba zacząć od rzeczy podstawowej, czyli podłoża. Odpowiednie przygotowanie go spowoduje, że płytki będą lepiej kłaść, jak i dłużej wytrzymają na powierzchni, na której je położymy.

 

Zacznijmy od podłogi. Płytki można kłaść na różnych podłożach. Wiadomym jest, że umiejscowione na podłożu betonowym, czyli na tak zwanej wylewce będą tak samo wytrzymałe jak i podłożu z płyt OSB. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić to bardzo staranne wyczyszczenie powierzchni ze wszystkich zabrudzeń oraz kurzu. Tworzymy w ten sposób czystą warstwę o maksymalnie wysokim poziomie przyczepności. Warto pamiętać także o zagruntowaniu powierzchni. Sprawi to, że warstwa klejąca lepiej będzie przylegać do podłoża. Następnym krokiem jest rozsmarowanie kleju do płytek oraz wtopienie siatki z włókna szklanego. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko popękania płytek. Gdybyśmy tego nie zrobili po szybkim czasie płytki zaczęły „pracować” powodując pęknięcia, a co za tym idzie potrzebna by była wymiana płytek na całej powierzchni. Gdy już zatopiona siatka zwiąże się tworząc twardą powierzchnię, należy ją, tak jak wcześniej, oczyścić z kurzu i wszelkiego rodzaju pyłów. Następnym krokiem jest rozprowadzenie około pięciomilimetrowej warstwy kleju na całej powierzchni płytki oraz położenie jej na przygotowanym podłożu. Następne kładzie się już dużo prościej pamiętając by odległość między płytkami była taka sama. Najlepszą opcją jest użycie krzyżaków do płytek o odpowiedniej grubości.
Podobna sytuacja czeka nas kładąc płytki ścienne. Różnica polega na tym, że na ścianę nie kładziemy żadnych siatek a tym bardziej kleju. Wystarczy oczyszczona ściana i możemy zaczynać kłaść płytki. Bardzo często się zdarza, że osoby obce, mało znające się na kładzeniu płytek potrafią bardzo nie umiejętnie je położyć jednocześnie powodując, że w bardzo szybkim czasie będą one do wymiany. Zdaniem wielu fachowców specjalne płyty OSB o zwiększonej odporności na wodę najlepiej sprawdzają się, jako baza wyjściowa na położenie płytek. Dzięki temu mamy większą pewność, że jeżeli dostanie się tam woda, to nie spowoduje ona takich konsekwencji, jakby to było w przypadku wylewki bądź zwykłych płyt OSB. Warto jest również zastosować folię w płynie kładąc płytki ceramiczne w łazienkach oraz w pomieszczeniach, gdzie występuje duża wilgotność. Jako, że płytki wraz z fugą nie zapewniają całkowitej pewności nieprzenikalności, stosując płynną folię mamy pewność, że przepuszczalność będzie bardzo bliska zeru. W taki sposób przygotowane podłoże spowoduje, że nasze płytki przez bardzo długi okres czasu będą stabilne i nie narażą nas na jakiekolwiek dodatkowe koszty.

 

Wybierając się do marketu ogólnobudowlanego by zakupić materiały najlepiej zapoznać się z opiniami fachowców. Często kupowanie takich środków może mieć znaczący wpływ na trwałość podłoża. Lepiej jest dołożyć od kilku do kilkunastu złotych więcej jednocześnie mając pewność, że kupujemy materiałów sprawdzonych firm oraz, że dobrze inwestujemy każdą wydaną złotówkę.

Komentarze użytkowników


11 11 11 11 5.0/5 pisze:

Dobrze że są takie artykuły bo właśnie z tym miałam problem, a tu wchodzę i bam - jest! Dzięki Wam! Bardzo się przydajecie, dobrzy ludzie :)

Odpowiedz

11 11 11 11 5.0/5 pisze:

Żona ma budowlane wykształcenie i suszy mi głowę o to, że źle dobieram podłoże pod płytki... No i miała odrobinę racji! Dzięki Wam będzie mogła przestać :-) Pozdrawiam, HEJ !

Odpowiedz

Podziel się

 

"Twojelazienki.pl" korzysta z plików cookies. Jeżli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce prywatności zapoznaj się z naszym regulaminem.

Zapoznałem się z polityką cookies.