Opinie o Nas
Jak czyścić płytki?

Jak czyścić płytki?

Nasze ściany i podłogi wyłożone glazurą i terakotą to niewątpliwe piękna ozdoba domu. Można pokusić się o stwierdzenie, że są jak wino – im starsze tym lepsze, bowiem wraz z upływem czasu zyskują na wyglądzie stając się bardziej szlachetne i pokrywają się patyną. Cechy te nadają im charakteru i sprawiają, że „schodzona” podłoga ma swój niepowtarzalny urok. Nie mała w tym nasza zasługa, jeśli dbaliśmy o nią prawidłowo. W przeciwnym wypadku warto już dziś to zmienić w czym pomóc ma nasz poradnik.



Na początek należy sklasyfikować rodzaj naszych płytek. Jest to główny wyznacznik wyboru odpowiednich środków do pielęgnacji. Wiemy, że czasem ciężko połapać się w gąszczu nazw rodzajów płytek, jednak włożony trud opłaci się, o czym przekonacie się szybciej niż myślicie.

 

Sprawdź płytki najlepszych producentów:

TUBĄDZIN OPOCZNO NOWA GALA
PARADYŻ CERSANIT CERAMIKA COLOR
DOMINO  CERRAD CERAMIKA KOŃSKIE

Płytki szkliwowe, polerowany kamień naturalny oraz pozostałe o małej chłonności wilgoci płytki, czyścimy środkami przeznaczonymi właśnie dla nich. Z kolei płytki nieszkliwowe i nasiąkliwe, traktujemy preparatami nasączającymi, które wypełniają pory.

 

Tłuszcz i brud na płytkach

Środki do usuwania tłuszczu i brudu nie naruszają szlamu wapiennego i cementowego. Niektóre mają w swoim składzie kwas, który potrafi poradzić sobie z cementem, wapnem, osadem kamiennym, lecz niestety jest bezbronny wobec tłuszczu i resztek mydła.

 

Płytki na podłodze w pokojach i kuchni

Podłogę w tych pomieszczeniach należy zetrzeć suchym mopem. Częstotliwość jest uwarunkowana indywidualnie, w zależności od potrzeb. Zalegający przez dłuższy czas brud, którego nie da się zmyć jednym pociągnięciem mopa, usuwamy środkiem, po którego użyciu wytworzy się warstwa ochronna . Tyczy się to m.in. powierzchni powierzchni nieszkliwowych i kamienia naturalnego. Natomiast trwalsze płytki typu marmur, granit szorujemy środkiem niepozostawiającym smug.

 

Lśniące płytki

Chyba każdy pragnie mieć takie w swojej łazience. Aby osiągnąć efekt lśniącej powierzchni płytek, należy kupić specjalny środek i stosować się do zaleceń na opakowaniu. Ważne jest przestrzeganie wskazanej ilości czasu w jakim środek ma pozostać na płytkach. W razie silnego zabrudzenia zalecane jest wtarcie go za pomocą gąbki lub szczotki. Jeśli zależy nam na maksymalnym rezultacie, powinniśmy czym prędzej usunąć brudną wodę z płytek. Pozostawiona na dłużej spowoduje ponowne osadzanie się brudu i tym samym zniweczy nasze starania. Zamiast wymarzonej błyszczącej powierzchni płytek otrzymamy matową i pełną smug. Wskazane jest także stosowanie metody „dwóch wiader”.

Sprawdzonym sposobem na usuwanie brudnej wody jest odkurzacz na wodę. Bardzo przydatny podczas generalnych porządków.

 

Parę słów o potrzebnych narzędziach
Na co dzień idealny będzie suchy mop. Od czasu do czasu, jeśli zauważymy zalegający osad brudu, powinniśmy użyć ostrej gąbki. Myjąc podłogi pamiętajmy o tym aby używać dwóch wiader, z których jedno posłuży do płukania mopa, a drugie to wiadro z rozpuszczonym środkiem.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli przedłużyć trwałość i piękno naszych płytek. Tak więc mop do ręki i do dzieła.

All comments

Leave a Reply