Jak kolorystycznie dobierać kafelki - Twojelazienki.pl

Zapytaj eksperta: 512 562 705, 660 981 634

 
 

Jak kolorystycznie dobierać kafelki


Ocena: 5/5 (5 głosów)

Przy wyborze płytek na ścianę lub podłogę bardzo ważnym elementem jest prawidłowy dobór kolorów. Barwy posegregowane są zgodnie ze stopniem nasycenia oraz długością światła widzialnego. Zgodnie z zasadami posiadamy kolory podstawowe takie jak kolor żółty, kolor czerwony oraz niebieski. Oprócz tych barw funkcjonują barwy pochodne, mianowicie kolor pomarańczowy, fioletowy, zielony. Zapewne każdy z nas widział podstawowe koło barw, czy nawet tęczę, dzięki któremu wizualnie możemy połączyć kolory według poniższych zasad. Pomiędzy tymi barwami znajduje się cały szereg odcieni. Gdy poznamy wszystkie zasady kolorów, będziemy mogli właściwie dobrać płytki oraz kafelki w naszym domu.

 

Istnieją trzy podstawowe zasady łączenia kolorów. A mianowicie: łączenie monochromatyczne, czyli jednokolorowe łączenie harmonizujące zwane inaczej analogiczne oraz łączenie kontrastujące zwane też łączeniem dopełniającym. Zestawienie monochromatyczne daje najlepsze efekty, są praktyczne i bezpieczne, jeżeli chcemy uzyskać subtelny wygląd. W tym przypadku wybór odpowiednich kafelek opiera się na równowadze ilościowej z przewagą jednego koloru i staje się podstawą przy wyborze kolejnego koloru stając się przy tym bazą. Połączenie harmonizujące polega na łączeniu barw sąsiadujących ze sobą. Zastosowanie tej metody spowoduje, że nasze pomieszczenie stanie się spokojne i wyważone. Jeżeli wybieramy na podstawie tej reguły barwy, kierujemy się zasadą równowagi i żaden kolor nie jest dominujący oraz nie staje się bazą. Taki wybór powoduje efekt harmonii. Ostatnim sposobem wyboru a w naszym przypadku kafelek jest zestawienie kontrastujące, które polega na łączenie kolorów znajdujących się naprzeciwko w kole barw. Przykładem może być zestawienie błękitu i pomarańczy czy też zestawienie koloru fioletowego i koloru żółtego Zestawienia te są bardzo dynamiczne, silne i zdecydowane. W tym przypadku źle dobrane kolory mogą wprowadzić wiele chaosu i zamieszania. Jeżeli jednak połączymy te kolory w odpowiedni sposób pod względem proporcji i odcieni, możemy uzyskać bardzo interesujący i atrakcyjny efekt.

 

Odpowiedni dobór koloru jest bardzo ważny, jeżeli i nie najważniejszy spośród dokonywanych wyborów podczas remontu - malowania ścian, jak i również przy wyborze odpowiednich dla nas kafelek. Podczas wyboru płytek musimy także pamiętać, że płytek nie zmieniamy, tak często jak malujemy ściany, więc dokonując wyboru musimy dokładnie się zastanowić, czego oczekujemy od danego pomieszczenie - czy harmonii, spokoju, wyciszenia czy też pewnego rodzaju chaosu i dynamiki. W tym wszystkim musimy również zawrzeć nasze własne odczucia, czy wybrany kolor odpowiada naszym gustom i preferencjom pamiętając, że pewne mankamenty naszego pomieszczenia możemy ukryć stosując określone triki kolorystyczne, dzięki którym możemy zmniejszyć pomieszczenie, bądź je zwiększyć, obniżyć, poszerzyć odpowiednio operując kolorami i światłem. Więc zaopatrzmy się w koło barw i ruszajmy na wybór odpowiednich płytek do naszego mieszkania, trzymając się zasad prawidłowego doboru i łączenia kolorów.

Komentarze użytkowników


11 11 11 11 5.0/5 pisze:

Dzięki Waszym wskazówkom wraz z żoną powiększyliśmy optycznie naszą łazienkę :) To niebywałe, jak inaczej i o wiele lepiej teraz wygląda! A wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów :)

Odpowiedz

11 11 11 11 5.0/5 pisze:

Niezwykle ciekawy artykuł! Bardzo mi się przydał bo właśnie z mamą zastanawiamy się nad wystrojem górnej łazienki w naszym domu. Myślę że pójdziemy za waszą radą dotyczącą monochromatycznego doboru kolorów płytek :-) Dzięki!

Odpowiedz

5.0/5 pisze:

Dobór kolorów płytek to ważna sprawa - u mojej babci robili remont łazienki i niedokładnie udało im się połączyć dwa kolory... Niby wszystko jest okej, ale jednak coś się wyraźnie gryzie. Dobrze że na stronach z akcesoriami łazienkowymi są takie poradniki :-)

Odpowiedz

Podziel się

 

"Twojelazienki.pl" korzysta z plików cookies. Jeżli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce prywatności zapoznaj się z naszym regulaminem.

Zapoznałem się z polityką cookies.