Kiedy fugi dodają pomieszczeniu lat - Twojelazienki.pl

Zapytaj eksperta: 512 562 705, 660 981 634

 
 

Kiedy fugi dodają pomieszczeniu lat


Ocena: 3.7/5 (3 głosów)

Czyszczenie większości płytek ceramicznych nie jest trudne. Zwłaszcza, jeżeli dobierzemy je odpowiednio do pomieszczenia. Trudności może jednak nastręczać szorowanie spoiny między nimi, szczególnie, jeżeli zdecydowaliśmy się na jej jasny kolor. Taka zanieczyszczona fuga dodaje pomieszczeniu lat i często zbyt pochopnie decydujemy się na całkowity remont, mimo iż nie jest on konieczny. Sama wymiana fugi nie należy do skomplikowanych, jest jednak czasochłonna i wymaga sporej dozy cierpliwości.

 

 

 

 

Fuga Ceresit CE 40 aquastatic 5Kg

 

 

 

Zanim położymy nową spoinę, powinniśmy oczyścić przestrzenie między płytkami ze starej. Można zrobić to przy użyciu specjalistycznego rylca, ale nie gorszym narzędziem okazać się może zwykły płaski śrubokręt. Jeżeli interesują nas narzędzia wysoce wyspecjalizowane, to najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wiertarkę i specjalną końcówkę, służącą do szlifowania fug. Na tym etapie wymaga się od nas szczególnej cierpliwości. Usuwanie fugi musi się odbywać spokojnie, tak abyśmy nie uszkodzili żadnego z kafli. Dodatkowo musi być to praca wykonana możliwie dokładnie. Resztki i pyły, dla pewności czystości przestrzeni, powinniśmy usunąć przy użyciu odkurzacza.

 

Na przygotowanym w ten sposób podłożu, możemy rozpocząć uzupełnianie fugą. Musi być to jednak spoina odpowiednia do pomieszczenia i kafli. Absurdalną wydaje się cała ta praca włożona w usuwania starej powłoki, jeżeli użyjemy nowej niewłaściwej, która może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zapoznajmy się, więc z informacjami na opakowaniu lub zapytajmy sprzedawcę.

 

Nową fugę mieszamy z wodą zgodnie ze wskazówkami producenta w czystym pojemniku. W szczeliny nakładamy ją za pomocą specjalnej, gumowej packi – zagarniamy masę z kafli i ubijamy między płytkami. Packa koniecznie musi być gumowa inne, bowiem, mogą doprowadzić do mikrouszkodzeń płytek – rys, które w późniejszym czasie mogą stać się przyczyną ich pękania i nieestetycznego wyglądu. Staramy się też szczególnie nie brudzić kafli. Im, więcej zanieczyszczeń spowodujemy, tym więcej będziemy ich później musieli usunąć, a to nie musi być najłatwiejsze i najprzyjemniejsze.

 

Na opakowaniu spoiny znajduje się informacja, po jakim czasie, możemy przejść do następnego etapu, czyli wygładzania fugi. Zgodnie z instrukcją przystępujemy do działania po wskazanym okresie oczekiwania. Wygładzanie spoiny powinny odbywać się przy użyciu wilgotnej gąbki pozbawionej zanieczyszczeń. Niewskazane jest tutaj używanie starych myjek do naczyń ze względu na ich kruchość i ukryte zabrudzenia, które potem mogą pozostawać w fudze.

 

 

 

 

Flex Fuga Mapei elastyczna 5Kg

 

 

 

Kolejne zadanie to usunięcie zabrudzeń po spoinie z kafli. To także powinniśmy robić, korzystając z wilgotnej gąbki. Najlepiej czynność powtórzyć kilkukrotnie, aby mieć pewność, że na powierzchni płytek nie pozostały żadnej fragmenty fugi. Jeżeli nie uda nam się tego dokonać przed całkowitym zaschnięciem spoiny, koniecznym jest sięgnięcie po specjalistyczny środek do usuwania zanieczyszczeń tego typu. Jest to jednak narażanie się na kolejne i w dodatku niepotrzebne koszty, w związku, z czym powinniśmy pilnować czasu tężenia spoiny. 

Komentarze użytkowników


11 11 11 11 5.0/5 pisze:

Przydatna duża doza cierpliwości to mało powiedziane! Wasz artykuł zainspirował mnie do wymiany fug w łazience - i choć efekt jest powalający, to niemało się przy tym nadenerwowałem! Jednak naprawdę cieszę się, że udało mi się to zrobić, a to przy Waszej pomocy - dzięki :) !

Odpowiedz

Podziel się

 

"Twojelazienki.pl" korzysta z plików cookies. Jeżli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce prywatności zapoznaj się z naszym regulaminem.

Zapoznałem się z polityką cookies.