Kładziemy kafelki w łazience, na co zwrócić uwagę. - Twojelazienki.pl

Zapytaj eksperta: 512 562 705, 660 981 634

 
 

Kładziemy kafelki w łazience, na co zwrócić uwagę.


Nie oddano żadnego głosu

Decydując się na położenie płytek ceramicznych w łazience, musimy trzymać się pewnych zasad. Łazienka jest poniekąd wizytówką naszego mieszkania, domu. Aby uzyskać odpowiedni efekt często w łazienkę inwestujemy sporo pieniędzy, więc warto zastanowić się nad odpowiednim doborem użytych płytek, jak i odpowiednim wyborem fachowca, gdyż prawidłowo położone płytki są kluczem do naszego sukcesu. Nawet najładniejsze, najmodniejsze płytki niewłaściwie położone mogą okazać się naszą zmorą. Okaże się np., że nie tylko pękają, ścierają się, ale również nie utrzymują prawidłowej szczelności. Łazienka jest miejscem o podwyższonej wilgotności, w związku, z czym musimy szczególną uwagę zwrócić na przygotowanie powierzchni pod kafelki. Jak wiadomo w łazience może dojść do krótkotrwałego, pełnego kontaktu z wodą np. przez zalanie wodą z pralki. I jeżeli płytki zostały niewłaściwie zamocowane (podłoże nie zostało pokryte gruntem lub/i folią w płynie) może dojść - nie mówiąc już o zalaniu sąsiada, jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym - do odklejania się wcześniej założonych płytek.

 

 

 

Travena / Trovan

 

 

 

 

Przed kładzeniem płytek powierzchnia powinna być oczyszczona, bez kawałków luźno niezwiązanych elementów. Ponadto powinna być pozbawiona kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń a na końcu - odpowiednio zagruntowana i oczywiście pozbawiona nierówności. Dzięki tak przygotowanych powierzchniom mamy duże szanse na powodzenie naszej inwestycji.

 

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest zapewnienie szczelności szczególnie w tych miejscach, gdzie istnieje podwyższone ryzyko przenikania wody. Takimi szczególnym miejscami będą brodzik wykonany z kafelek oraz ściany wokół brodzika i kabiny prysznicowej. W celu zapewnienia szczelności można zastosować odpowiednie taśmy oraz kołnierze, które wykonane są z tworzywa sztucznego i są odporne na działanie wilgoci i środków chemicznych oraz jako środek przeciw wodny stosuje się specjalną płynną folię, która ma uchronić podłoże przed przesiąkaniem.

 

Następnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest odpowiedni dobór kleju do płytek. Klej musi być odpowiednio dobrany do wielkości płytek jak i powierzchni, na której zostaną one położone. Jeżeli powierzchnia jest prawidłowo przygotowana i wyrównana oczywistą sprawą jest, że zużyjemy znacznie mniej kleju. Poza tym rodzaj kleju, jakiego użyjemy będzie zależał od tego czy powierzchnia jest odkształcalna czy też nie.

 

 

 

Carioca / Alan

 

 

 

Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest wykończenie, czyli położenie fugi. Ważne jest, aby użyta fuga w łazience miała mniejszą chłonność ze względu na podwyższony stopień wilgotności panujący w tego typu pomieszczeniu. Fuga dodatkowo powinna posiadać w swym składzie dodatki, które zmniejszają rozwój pleśni i grzybów. Uzbrojeni w te wiadomości spokojnie możemy już wybierać płytki, kleje oraz inne wykończenia oraz oczywiście odpowiedniego fachowca, bo amator nawet używając najlepszej jakości materiałów, może nie osiągnąć pozytywnych wyników. 

Komentarze użytkowników


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy Dodaj komentarz

Podziel się

 

"Twojelazienki.pl" korzysta z plików cookies. Jeżli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce prywatności zapoznaj się z naszym regulaminem.

Zapoznałem się z polityką cookies.