Prawidłowe układanie płytek na schodach - Twojelazienki.pl

Zapytaj eksperta: 512 562 705, 660 981 634

 
 

Prawidłowe układanie płytek na schodach


Ocena: 3.8/5 (5 głosów)

Oprócz płytek ceramicznych kupowanych do łazienek i kuchni, można wyróżnić jeszcze płytki klinkierowe, które odznaczają się jeszcze większą trwałością i wytrzymałością i z powodzeniem można je układać na schodach usytuowanych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.Płytki klinkierowe to także często wybierany materiał na na miejsca takie jak balkony, tarasy czy powierzchnie pod grille. Jest to niewątpliwie zasługą ich bardzo wysokiej wytrzymałości i właściwościami mrozoodpornymi.

 

Ich montaż nie jest prostą sprawą, dlatego też najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zlecenie tego zadania fachowcom. Natomiast chcąc zrobić to własnymi rękoma, przeczytajmy wcześniej porady specjalistów, dostępne na stronach internetowych czy w czasopismach branżowych. Posiadane doświadczenie w układaniu płytek , niekoniecznie tych na schodach czy balkonach będzie nieocenionym atutem.
 


Zarówno w przypadku płytek klinkierowych jak i ceramicznych, niezbędną rzeczą jest idealne przygotowanie podłoża, które jest podstawą późniejszej trwałości wyłożonej powierzchni. Przygotowania rozpoczynamy od oczyszczenia podłoża . Niezbędne jest również jego wypoziomowanie, sprawdzenie zwięzłości, wytrzymałości i wilgotności. Niezależnie od otrzymanych wyników, podłoże koniecznie należy zabezpieczyć przed wilgocią. Wykorzystuje się do tego środki gruntujące i masy hydroizolacyjne (płynna folia). Tylko w ten sposób wyłożona powierzchnia płytek może przez długi czas przetrwać nienaruszona.

 

Klejenie

Do tego celu wykorzystuje się rozpływalne zaprawy klejowe, najlepiej sprawdzonych marek. Wysoka jakość środków potrzebnych do montażu płytek to bardzo ważny czynnik, który niekiedy przesądza o czasie ich trwałości. Dlatego też zaleca się kupowanie środków z najwyższej półki, pomimo ich wyższej ceny w stosunku do tańszych – mniej znanych i cenionych producentów. Poza tym, specjaliści są zdania , iż komplet potrzebnych środków powinien być tej samej firmy. Ich skład jest tak skomponowany, że poszczególne składniki uzupełniają się nawzajem, co sprawia, że tylko w komplecie będą działać tak jak powinny.

 

Przyklejając na schody płytkę klinkierową z kapinosem, najlepiej jest wykorzystywać sposób stosowany z sukcesem przez lata. Chodzi o to, aby pod kapinosem znajdowała się warstwa silikonu lub po prostu wolna przestrzeń.Montując płytki schodowe nieodpowiednią metodą, najprawdopodobniej w przyszłości zostanie ona uszkodzona pod wpływem eksploatacji lub warunków atmosferycznych. Pojawią się pęknięcia, równoległe do krawędzi stopnia lub odklejenie płytki. Nierzadko też następuje odpadnięcie całego uszkodzonego fragmentu.

 

Fugowanie
W zasadzie nie różnie się ono niczym od fugowania zwykłych płytek ceramicznych. Większą uwagę należy jedynie poświęcić uziarnieniu spoiny. Ostatnio prym wiodą spoiny gruboziarniste, które nadają się nawet do bardzo szerokich spoin.

 

Pielęgnacja
Utrzymanie ułożonej powierzchni schodów w nienagannym stanie nie jest trudne. Tak naprawdę wystarczy miska z wodą i środki czystości dostępne w każdym domu. Można także zastosować detergenty i środki konserwujące wyprodukowane z myślą o tego typu powierzchniach. Przy dłuższym stosowaniu takich środków, można zaobserwować mniejszą potrzebę mycia schodów, ponieważ mają one działanie utrudniające osadzanie się na nich kurzu.

Komentarze użytkowników


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy Dodaj komentarz

Podziel się

 

"Twojelazienki.pl" korzysta z plików cookies. Jeżli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce prywatności zapoznaj się z naszym regulaminem.

Zapoznałem się z polityką cookies.