Rozmiary płytek ceramicznych a ich zastosowanie. - Twojelazienki.pl

Zapytaj eksperta: 512 562 705, 660 981 634

 
 

Rozmiary płytek ceramicznych a ich zastosowanie.


Ocena: 3/5 (3 głosów)

Płytki ceramiczne produkowane są w szerokim zakresie rozmiarów – od 1,5 x 1,5 cm (mozaika) do 120 x 120 cm (mega płytka). Już same mozaiki spotkać możemy w kilku popularnych rozmiarach – sięgających do 5 x 5 cm, ale spotyka się też prostokąty, paski, owale, kółka, pierścienie, trójkąty i inne wielokąty, a nawet kostki o nieregularnych kształtach. Zastosowanie tych płytek jest szerokie – wykorzystuje się je zarówno w łazienkach jak i kuchniach, ale odważni projektanci tworzą także dekoracyjne kompozycje w przedpokojach, holach i na domowych tarasach. Tradycyjne zastosowanie to obudowy urządzeń łazienkowych – wanien i brodzików, a także pasy oddzielające płytki ceramiczne większych rozmiarów. Większe mozaiki stosuje się także na posadzkach, chociaż ich układanie wymaga bardzo dobrze przygotowanego i wyrównanego podłoża.

 

Płytki ceramiczne średniej wielkości spotyka się najczęściej w rozmiarach 15 x 15 cm, 30 x 30 oraz 45 x 45 cm. Występuje oczywiście cała gama wymiarów pośrednich w kwadracie i prostokącie. Możemy także potkać w sprzedaży płytki wieloboczne, okrągłe lub owalne, rzadziej nieregularne. Ciekawym rozwiązaniem są wieloboczne kwadratowe bądź prostokątne kafelki ze ściętymi narożnikami. Po ułożeniu takiej płytki w powstałe wolne miejsca wklejamy mniejsze elementy, najczęściej starannie dobrane i przygotowane przez ich producenta. W zależności od przeznaczenia są to płytki ścienne lub podłogowe, do pomieszczeń wewnętrznych lub do stosowania na zewnątrz. Oczywiście płytki zewnętrzne, przeznaczone na tarasy, schody i elewacje są zazwyczaj mrozoodporne. Zastosowanie tych płytek jest wszechstronne i praktycznie nie ma da niego ograniczeń. Możemy stosować je zarówno na dużych powierzchniach jak i w małych pomieszczeniach, pamiętając jednak, że zdaniem niektórych architektów wnętrz w małych łazienkach powinniśmy unikać płytek w większych formatach. Powyższe podejście często jest krytykowane jako stereotypowe i ograniczające wyobraźnię – wiele jest bowiem przykładów, że o udanej kompozycji decyduje nie wielkość płytki ceramicznej, ale umiejętne zestawienie i dobranie wzorów i kolorów.

 

Mega płytki sięgają swymi rozmiarami 120 x 120 centymetrów – rzadko spotyka się większe formaty i są one produkowane pod specjalne zamówienie. W ostatnich latach stały się one modne i coraz częściej stosowane - nie tylko na posadzkach dużych pomieszczeń i na tarasach domów. Udane kompozycje w łazienkach i pokojach kąpielowych, zwłaszcza dużych, tworzyć można na ścianach, o ile różnego rodzaju wnęki, zabudowy i instalacje nie będą zmuszały nas do nadmiernego cięcia dużej płytki na mniejsze kawałki. Wielkoformatowe płytki ceramiczne swoim wzorem i fakturą przypominające płyty marmurowe stosowane są także często w rozległych holach hotelowych, bankach, biurach i instytucjach publicznych.

 

Pamiętać należy, że w projektowaniu kompozycji z płytek ceramicznych, niezależnie od ich przeznaczenia i wielkości nie ma żadnych istotnych ograniczeń. Istnieją jedynie trendy i chwilowe mody. Doświadczony projektant w każdym formacie i w połączeniu różnych formatów podkreślić potrafi funkcję pomieszczenia, optycznie je powiększyć, rozjaśnić lub nadać mu oczekiwany klimat.

Komentarze użytkowników


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy Dodaj komentarz

Podziel się

 

"Twojelazienki.pl" korzysta z plików cookies. Jeżli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce prywatności zapoznaj się z naszym regulaminem.

Zapoznałem się z polityką cookies.