Wybieramy gres, ale jaki i do czego? - Twojelazienki.pl

Zapytaj eksperta: 512 562 705, 660 981 634

 
 

Wybieramy gres, ale jaki i do czego?


Ocena: 4.9/5 (7 głosów)

Budujemy, robimy remont w domu, mieszkaniu, tarasu. Podjęliśmy decyzję, idziemy do sklepu z płytkami a chwilę później na naszej twarzy maluje się grymas przerażenia. Za chwilę nasz, wydawać by się mogło misterny, plan szybkich zakupów legnie w gruzach. Na półkach piętrzą się niezliczone ilości kafelek i oczywiści naszego gresu. Co mam wybrać? W tym momencie zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę mało wiemy o rodzajach gresu i do czego on służy. Aby pomóc przy wyborze właściwego rodzaju musimy dowiedzieć się, co to jest gres i jakie ma zastosowania.

 

Gres to również rodzaj płytki ceramicznej, ale do jego produkcji zmielony kwarc, kaolin, skaleń. Zmielony proszek zostaje sprasowany, uformowany na kształt płytki i poddany obróbce termicznej w temperaturze powyżej 1200 o C. Gres cechuje duża wytrzymałość na ścieranie, doskonała twardość i oczywiście niewielka nasiąkliwość. Ze względu na te właściwości nadaje się na zastosowanie w miejscach gdzie występuje duża wilgotność, czyli na tarasy, balkony, patia. Gres może być użyty na powierzchniach poziomych, czyli podłogach, jak i na powierzchniach pionowych, czyli ścianach. Gres jest dostępny w różnych barwach i powierzchniach - od błyszczącej przez gładką aż do chropowatej.

 

Pierwszym rodzajem gresu jest gres porcelanowy, który swoją twardością przypomina granit. Trudno go zastosować w miejscach gdzie planujemy montować punkty elektryczne, gdyż twardość, którą się charakteryzuje utrudnia dokładne go wycinanie. Dostępny w wielu barwach i fakturach.

 

Kolejnym rodzajem gresu jest gres techniczny, nieszkliwiony, naturalny. Jest znacznie mniej estetyczny niż gres porcelanowy, ale jego zastosowanie jest uniwersalne ze względu na odporność na ścieranie i działanie wody. Często używany w miejscach użyteczności publicznej. Rzadko wybierany do wykończenia mieszkań ze względu na mniej atrakcyjny wygląd oraz to, że w miejscach chropowatych często zatrzymuje się brud.

 

Następnym rodzajem jest gres polerowany, który jest pewnym rodzajem gresu technicznego, lecz poddany szlifowaniu tarczą diamentową, co powoduje, że gres atrakcyjniej się prezentuje. Polerowanie powoduje jednak, że zalety tego rodzaju gresu ulegają pogorszeniu. Poza tym istnieje możliwość wystąpienia zmatowienia płytek po wpływem długotrwałego użytkowania.

 

Na rynku dostępny jest również gres porcelanowy szkliwiony, który charakteryzuje się jednolita powierzchnią i strukturą. Dzięki temu podnosi swoje walory użytkowe, na przykład, utrzymanie go w czystości. Gres szkliwiony przeznaczony jest do wykończeń wewnętrznych i zewnętrznych budynku. Należy jednak pamiętać, że gładka powierzchnia jest dodatkowo bardziej śliska a to może być przyczyną urazów. Gres szkliwiony występuje również w formie o zmniejszonym poślizgu.

 

Kupując gres bierzmy pod uwagę jego wytrzymałość, funkcjonalność, czy ma być lśniący, czy matowy jak i również, jaki chcemy uzyskać efekt. Rodzaj zakupionych płytek powinien być dostosowany do miejsca, przeznaczenia oraz stopnia eksploatacji. 

Komentarze użytkowników


[1] 2 > Zobacz wszystkie

11 11 11 11 5.0/5 pisze:

Bardzo przydatny artykuł, jesteście super! :)

Odpowiedz

11 11 11 11 5.0/5 pisze:

Nigdy nie wiedziałam, z czego zrobiony jest gras! No, to teraz wiem... Ciągle nie mogę się zdecydować, ale chyba wasz artykuł przechyli szalę ... i będzie gras :-)

Odpowiedz

5.0/5 pisze:

Gres to super sprawa, sam założyłem u siebie, właśnie dzięki tym poradom :) Nigdy nie udzielam się nigdzie w Internecie, nie lubię pisać postów i wdawać się w dyskusje, ale Magda, naprawdę możesz zaufać tej firmie - wszystko jest tak jak ma być :)

Odpowiedz

[1] 2 > Zobacz wszystkie

Podziel się

 

"Twojelazienki.pl" korzysta z plików cookies. Jeżli chcesz dowiedzieć się więcej o polityce prywatności zapoznaj się z naszym regulaminem.

Zapoznałem się z polityką cookies.